תוכנית ההכשרה למלווים

'שותפים למסע'

ההרשמה למחזור החמישי של 'שותפים למסע' אוקטובר 2021 - נסגרה

ההרשמה למחזור השישי של 'שותפים למסע' אוקטובר 2022 - נפתחה

תוכנית 'שותפים למסע' מחזור ה' היא בת שני סימסטרים לאורך שנה, בנויה על 24 מפגשים שבועיים החל מה-17 לאוקטובר 2021.

המפגשים יכללו שיעורים בני 8 שעות לימוד שייערכו בימי ראשון בין השעות 11:00-19:00 באזור רחובות / לטרון (מיקום סופי טרם נקבע).

מי יכול להיות שותף למסע?

תוכנית 'שותפים למסע' מבוססת על תלמידות ותלמידים ותיקים בדרך המדיטציה וההתבוננות האישית ועל מורים ומדריכים בתוכניות לימוד הבודהיזם אשר כחלק מאימונם האישי מוכנים ושמחים לחלוק את דרכם עם כל אלה היכולים להיעזר בשותפות כזו למסעם.

מרחב התמיכה יכלול עם הזמן אפשרות לליווי אישי על ידי תלמידות ותלמידים ותיקים ומיומנים שהוכשרו לעניין, מפגשים בקבוצות שבועיות, ספריה רלבנטית, אתר אינטרנט ועוד.

​​

תוכנית 'שותפים למסע' מכשירה תלמידים ותלמידות ותיקים לליווי של אנשים במצבי משבר - נשים וגברים החולים במחלות קשות וחולים הנוטים למות, בני משפחותיהם, ובאופן כללי, ליווי למתמודדים עם כל סוגי המשברים:  בריאותיים, פרידות, מחלות נפש, וכן הלאה. ה"שותפים למסע" אינם מחליפים מטפלים, ואינם מוסמכים להתערב בתהליכים טיפוליים, רפואיים או אחרים. תפקידם להתייצב לצד המתמודדים, ולסייע בידם בהיבטים הרוחניים של ההתמודדות - בחינת ההזדמנויות שמציב המשבר, אפשרות להסתכלות אחרת על המצב, שימוש בחוויה לפתיחת הלב, עשיית שלום פנימי ואפשור של שלום חיצוני, ועוד.

מבנה תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים תכלול העמקה בנושאי דהרמה הרלוונטיים לשותפות במסע. החלק הראשון של התוכנית יוקדש למפגש קרוב עם המוות האישי של כל אחד מאתנו, ולבניית שפה משותפת לשיח פתוח, אישי ואמיתי בנוגע למוות.

בהמשך השנה נקיים דיונים על תפקידו של המלווה, שיחות על פני הסבל האנושי אותם אנו עומדים לפגוש, ונעלה שאלות קשות ולעתים מטלטלות על משמעות החיים, על איכות החיים וכדומה.

חלק גדול מזמן הלימוד יוקדש להכנה רגשית ולחקירה פנימית כנה ואמיצה.

בנוסף למפגשי הלימוד השבועיים התוכנית תכלול מספר ימי תרגול מרוכזים ומפגשי ריטריט לאורך שנת לימודים.

סגל ההכשרה

את התוכנית מוביל ד"ר בעז עמיחי. אליו יצטרפו בצוות ההדרכה מורים בדרך הבודהיזם ומורים נוספים הרלוונטיים לנושא.

בחלק מהשיעורים נפגוש מתמודדים בהווה ובעבר, בני משפחה של מתמודדים (שכאמור בעיננו נתפסים גם הם כמתמודדים), ואנשי צוות שיסייעו לנו להכיר מקרוב את המסע אליו אנו מצטרפים.

עלות התוכנית

לתפיסתנו מתרגלים ותיקים המוכנים לצאת מאזור הנוחות שלהם ולהצטרף כמתנדבים למסעם של מתמודדים, זקוקים וראויים לתמיכה הטובה ביותר שנוכל לספק. לשם כך אנו בונים תוכנית הכשרה מגוונת, רחבת היקף ובעלת רבדים שונים של סיוע וליווי.

תוכנית כזו עולה כסף רב. על מנת לאפשר לכל מי שיחפוץ להצטרף לתוכנית אנו מציעים מלגות לימוד תמורת הבטחה להתנדבות במשך ארבע שנים – שנת ההכשרה בתוכנית + שלוש לאחר מכן.

ההתחייבות היא למפגש שבועי אחד (בן 8 שעות לימוד) ולהשתתפות במפגשי סנגהת השותפים לאורך כל תקופת הליווי, גם לאחר תום הלימודים.

במסגרת המלגה, העלות המסובסדת הינה 6,000 ש"ח לשנת לימוד הכוללת את שיעורי ההכשרה, מפגשי הסנגהה, מנטורינג בתחילת תהליך הליווי בפועל ופעילויות נוספות. מי שמתקשה לשלם את שכר הלימוד יכול לפנות אלינו ונעשה כמיטב יכולתנו לסייע במלגות. 

קהילת 'שותפים למסע'

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילת 'שותפים למסע' ולקחת חלק בפעילויות השונות של העמותה.

במסגרת פעילות העמותה מתקיימים אירועים, מפגשי דהרמה, מפגשים קולנועיים, קורסים ופעילויות נוספות.

ההצטרפות לקהילה חופשית לכל אדם וניתן להסיר את עצמכם מהדיוור בכל עת.

תנאי סף להצטרפות

'שותפים למסע' הנה מסגרת תמיכה ברוח הבודהיזם. אי לכך התוכנית מיועדת לאנשים בעלי ותק של לפחות שנתיים של לימוד ותרגול בדרך הבודהיסטית ובעלי מחויבות לדרך.

ב"לימוד" כוונתנו להשתתפות בתוכנית לימודי בודהיזם מסודרת, כמו זו המוצעת במסגרת בי"ס נלנדה, פסיכודהרמה, או בתכניות מקבילות להן.

ב"מחויבות" כוונתנו מישהו שמוצא שדרך התרגול הבודהיסטית וגישתה לחיים משקפת היטב את תפיסתו ומהווה ציר מרכזי בגישתו לחיים ולאתגריהם.