top of page

תוכנית ההכשרה למלווים

'שותפים למסע'

ההרשמה למחזור השביעי של 'שותפים למסע' דצמבר 2023 נפתחה

תוכנית הלימודים להכשרת מלווים של  'שותפים למסע' מחזור ז' תיפתח בדצמבר 2023, ותימשך שנתיים.
הלימודים יתקיימו בימי ראשון בשעות 11:00 – 19:00, סה"כ 8 שעות לימוד ותרגול. המפגשים נערכים במרכז הרוחני בנווה שלום (אזור לטרון).

על התוכנית


תוכנית 'שותפים למסע' מכשירה תלמידים ותלמידות ותיקים לליווי של אנשים במצבי משבר - נשים וגברים החולים במחלות קשות וחולים הנוטים למות, בני משפחותיהם, ולעיתים ליווי למתמודדים עם כל סוגי המשברים:  בריאותיים, פרידות, מחלות נפש, וכן הלאה.

ה"שותפים למסע" אינם מחליפים מטפלים, ואינם מוסמכים להתערב בתהליכים טיפוליים, רפואיים או אחרים.
תפקידם להתייצב לצד המתמודדים, ולסייע בידם בהיבטים הרוחניים של ההתמודדות - בחינת ההזדמנויות שמציב המשבר, אפשרות להסתכלות אחרת על המצב, שימוש בחוויה לפתיחת הלב, עשיית שלום פנימי ואפשור של שלום חיצוני, ועוד.​​
​​

מי יכול להיות שותף למסע?


תוכנית 'שותפים למסע' מיועדת לתלמידות ותלמידים המתרגלים מדיטציה ומודעות על המסורת של הדרך הבודהיסטית.
תכני התכנית מתבססים על עולם התוכן הבודהיסטי, ונשענים על תרגול ההתבוננות המדיטטיבית.

 

על מנת להצטרף למחזור ז' של התכנית עליכם להיות עם היכרות של עולם התרגול ותפיסת העולם הבודהיסטי כדי להרגיש נוח לצאת למסע לימודי כזה.

מכיוון שהתלמידים מגיעים ממסורות תרגול שונות, ועם רמת הכרות שונה עם הדרך, נעניק במהלך שנת הלימודים הראשונה בסיס משותף רחב (ככל שנספיק) לעקרונות התרגול והלימוד הבודהיסטיים.

 

חשוב לציין כי התכנים הבודהיסטיים נמצאים רק במסלול ההכשרה. בבואנו ללוות איננו מלמדים או מציעים תכנים או תרגולים של הדרך הבודהיסטית, או דרך כלשהי אחרת, אלא אם כן התבקשנו במפורש לעשות זאת על ידי החולה.

המעוניינים ללמוד בתכנית ההכשרה למלווים, יוזמנו לראיון אישי לאחר שישלחו את טופס ההרשמה. 

אנחנו מזמינים אתכם לצפות בערב היכרות שנערך ב-10 למאי על תוכנית ההכשרה של שותפים למסע למלווים רוחניים:

מבנה תוכנית הלימודים


תוכנית הלימודים תתחיל בהעמקה בנושאי דהרמה הרלוונטיים לשותפות במסע. הסמסטר הראשון של התכנית יוקדש ללימוד מסודר של תרגול המדיטציה, על גווניה השונים, ושל עקרונות בסיסיים וחשובים של הדרך הבודהיסטית.

הסמסטר השני של השנה הראשונה של התוכנית יוקדש למפגש קרוב עם המוות האישי של כל אחד מאתנו, ולבניית שפה משותפת לשיח פתוח, אישי ואמיתי בנוגע למוות.

בתחילת השנה השנייה נקדיש את הסמסטר לליבון תפקידו של המלווה, שיחות על הסבל האנושי אותם אנו עומדים לפגוש, ונעלה שאלות קשות ולעתים מטלטלות על משמעות החיים, על איכות החיים וכדומה.

חלק גדול מזמן הלימוד בסמסטר יוקדש להכנה רגשית ולחקירה פנימית כנה ואמיצה.

 

בסיום סמסטר א' של השנה השנייה יתחילו תלמידי התכנית ללוות באופן מעשי חולים, על פי ההפניות שיתקבלו בעמותה.
מתחילת הליווי יקבלו חניכה על ידי המלווים הוותיקים יקבל כל תלמיד חונך או חונכת מקרב המלווים הוותיקים של העמותה, או מורה דהרמה שיש לה או לו ניסיון רב בתחום לתמיכה אישית במלווים החדשים.

 

בנוסף, החל מסמסטר זה ובמשך כל הזמן (שאנו מקווים שיהיה שנים רבות) שהמלווים ימשיכו ללוות חולים יתבקשו המלווים להשתתף בסנגהת המלווים שמתקיימת במסגרת העמותה, שם משתפים המלווים בחוויותיהם, ונעזרים אחת בשנייה ואחד בשני לתמיכה ולהעמקת הלימוד והתובנות שבדרך.

 

בסוף שנת הלימודים הראשונה יתקיים ריטריט בן שלושה ימים המיועד לתלמידי התכנית.
ריטריט זה הוא חלק בלתי נפרד מהתכנית ומהווה תנאי להמשך הלימודים בשנה השניה.

בסיום השנה השניה יוזמנו בוגרי התכנית להצטרף לריטריט המלווים השנתי של העמותה (שעלותו אינה כלולה בעלות התכנית).

סגל ההכשרה


את התוכנית מובילים ד"ר בעז עמיחי ורפי שגב, אליהם יצטרפו בצוות ההדרכה מורים בדרך הבודהיזם ומורים נוספים הרלוונטיים לנושא.

בחלק מהשיעורים נפגוש מתמודדים בהווה ובעבר, בני משפחה של מתמודדים (שכאמור בעיננו נתפסים גם הם כמתמודדים), ואנשי צוות שיסייעו לנו להכיר מקרוב את המסע אליו אנו מצטרפים.

עלות התוכנית


לתפיסתנו מתרגלים ותיקים המוכנים לצאת מאזור הנוחות שלהם ולהצטרף כמתנדבים למסעם של מתמודדים, זקוקים וראויים לתמיכה הטובה ביותר שנוכל לספק. לשם כך אנו בונים תוכנית הכשרה מגוונת, רחבת היקף ובעלת רבדים שונים של סיוע וליווי.

תוכנית כזו עולה כסף רב. על מנת לאפשר לכל מי שיחפוץ להצטרף לתוכנית אנו מציעים מלגות לימוד תמורת הבטחה להתנדבות במשך ארבע שנים – שנת הליווי במסגרת ההכשרה בתוכנית + שלוש לאחר מכן.

ההתחייבות היא למפגש שבועי אחד (בן 8 שעות לימוד) ולהשתתפות במפגשי סנגהת השותפים לאורך כל תקופת הליווי, גם לאחר תום הלימודים.

 

במסגרת המלגה, העלות המסובסדת הינה:
1. 6,000 ש"ח לשנת הלימוד הראשונה הכוללת 25 מפגשים בני 8 שעות כל אחד וריטריט בן 3 ימים (לא כולל את עלות האירוחׂ).
2. 5,000 ש"ח לשנת הלימוד השנייה הכוללת 20 מפגשים בני 8 שעות כל אחד, חונכות אישית והשתתפות במפגשי הסנגהה החל מהסימסטר השני (לא כולל את עלות הריטריט מלווים בסוף השנה).

 

מי שמתקשה לשלם את שכר הלימוד יכול לפנות אלינו ונעשה כמיטב יכולתנו לסייע במלגות. 

קהילת 'שותפים למסע'

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילת 'שותפים למסע' ולקחת חלק בפעילויות השונות של העמותה.

במסגרת פעילות העמותה מתקיימים אירועים, מפגשי דהרמה, מפגשים קולנועיים, קורסים ופעילויות נוספות.

ההצטרפות לקהילה חופשית לכל אדם וניתן להסיר את עצמכם מהדיוור בכל עת.

תנאי סף להצטרפות


'שותפים למסע' הנה מסגרת תמיכה ברוח הבודהיזם. אי לכך התוכנית מיועדת לאנשים בעלי ותק של לפחות שנתיים של לימוד ותרגול בדרך הבודהיסטית ובעלי מחויבות לדרך.

ב"לימוד" כוונתנו להשתתפות בתוכנית לימודי בודהיזם מסודרת, כמו זו המוצעת במסגרת בי"ס נלנדה, פסיכודהרמה, או בתכניות מקבילות להן.

ב"מחויבות" כוונתנו מישהו שמוצא שדרך התרגול הבודהיסטית וגישתה לחיים משקפת היטב את תפיסתו ומהווה ציר מרכזי בגישתו לחיים ולאתגריהם.

 

קהילת 'שותפים למסע'

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לקהילת 'שותפים למסע' ולקחת חלק בפעילויות השונות של העמותה.

במסגרת פעילות העמותה מתקיימים אירועים, מפגשי דהרמה, מפגשים קולנועיים, קורסים ופעילויות נוספות.

ההצטרפות לקהילה חופשית לכל אדם וניתן להסיר את עצמכם מהדיוור בכל עת.

Caring

במרחק שיחת טלפון
קו חם למתמודדים עם מצבי חיים קשים

bottom of page